OZEplakat2Gmina Zielonki rozpoczyna przygotowania do pozyskania zewnętrznych środków finansowych na kolejną inwestycję proekologiczną – instalację na obiektach prywatnych ogniw fotowoltaicznych służących do produkcji energii elektrycznej ze słońca, kolektorów słonecznych, pomp ciepła, a co za tym idzie umożliwienia mieszkańcom znacznego obniżenia rachunków za prąd i ciepło przy jednoczesnej ochronie środowiska. Trwa cykl spotkań informacyjnych dla mieszkańców zainteresowanych projektem. Odbędą się jeszcze spotkania: 13 stycznia w Owczarach, 18 stycznia w Dziekanowicach, 19 stycznia w Bibicach i 20 stycznia w Zielonkach.


Gmina będzie odpowiedzialna za przygotowanie i wdrożenie projektu. Partnerem projektu będzie firma doradcza DoEkoGroup Sp. z o.o., która jest odpowiedzialna za organizowanie spotkań informacyjno-promocyjnych, przygotowanie dokumentacji do wniosku oraz inspekcje techniczne budynków. W chwili obecnej doprecyzowywana jest umowa pomiędzy gminami i firmą DoEkoGroup Sp. z o.o. W styczniu 2017 r. odbędą się spotkania informacyjno-promocyjne (dokładne terminy poniżej).

Poziom dofinansowania wyniesie minimum 60% (minus podatek VAT). W przypadku zlokalizowania instalacji OZE (fotowoltaika, solary) na dachach bądź elewacji budynków mieszkalnych VAT wynosi 8%. W przypadku zlokalizowania instalacji OZE (solary, fotowoltaika) na dachach budynków gospodarczych bądź gruncie VAT wynosi 23%.

W związku z tym zapraszamy wszystkich chętnych mieszkańców do udziału w spotkaniach informacyjnych oraz składania ankiet - deklaracji udziału w projekcie. Do pobrania: deklaracja z ankietą. Ankiety będą dostępne również w Urzędzie Gminy Zielonki Referat Gospodarki Komunalnej.

Szczegóły projektu:

Wszyscy mieszkańcy zainteresowani udziałem w tym projekcie, zobligowani będą do złożenia deklaracji udziału w projekcie oraz poniesienia kosztów niezbędnej inspekcji technicznej budynku (szczegóły poniżej). Inspekcja ta ma za zadanie wykazać jakiej mocy urządzenia można zamontować na budynku. Po uzyskaniu dofinansowania przez projekt deklarujący swój udział mieszkańcy zostaną zobligowani do wniesienia wkładu własnego do projektu w wysokości 40% kosztów urządzeń netto oraz całej kwoty podatku VAT przypadającego na konkretną instalację. Dofinansowanie zewnętrzne wyniesie 60% kwoty netto urządzeń, co pozwoli na zwrot inwestycji po około 5 latach (szacunkowy czas w przypadku montażu ogniw fotowoltaicznych).

Zbieranie deklaracji od zainteresowanych mieszkańców i zawieranie umów będą realizowane pod koniec stycznia i na początku lutego 2017 r. Gmina rekomenduje dokonanie wpłat za inspekcję po zawarciu umowy z firmą przez gminę. Dla sprawnego złożenia wniosku konieczne jest zakończenie naboru chętnych do końca lutego 2017 r.

W marcu 2017 r. do domów tych mieszkańców udadzą się inspektorzy firmy, którzy będą analizować rachunki, architekturę budynku, wyposażenie kotłowni oraz konfrontować oczekiwania mieszkańców z możliwościami technicznymi domu i nieruchomości. Z każdej pojedynczej inspekcji powstanie raport, którego kopię otrzyma zainteresowany mieszkaniec oraz który będzie stanowił podstawę do sporządzenia programu funkcjonalno-użytkowego, który jest niezbędnym elementem dokumentacji do wniosku.

Mieszkaniec który wypełni ankietę udziału w projekcie i podpisze umowę powinien uiścić opłatę za wykonanie inspekcji terenowej technicznych możliwości budowy źródła OZE, pozwalającej określić rodzaj i moc instalacji OZE.

Wysokość wpłaty zależeć będzie od ilości przeprowadzonych inspekcji dla poszczególnych źródeł OZE (instalacja solarna, instalacja fotowoltaiczna, pompa ciepła). Można zlecić 1, 2 lub 3 analizy:

1. instalacja solarna – 246,00 zł.
2. instalacja fotowoltaiczna – 270,60 zł.
3. pompa ciepła – 307,50 zł.
Wszelkie pytania dotyczące strony technicznej przedsięwzięcia można kierować do działu technicznego: tel. 579 075 113 lub mailowo: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Ankiety uczestnictwa w projekcie oraz umowy na analizę technicznych możliwości budowy źródła OZE można składać w od 10 stycznia do 30 stycznia 2017 r.

Zgodnie z przyjętym harmonogramem naborów, konkurs na dofinansowanie tego typu projektów ogłoszony zostanie w III kwartale 2017 roku. Oznacza to, iż decyzja o dofinansowaniu bądź nie projektu podjęta zostanie na początku 2018 roku. Dopiero wtedy będzie można dokonać wyboru wykonawcy i montażu urządzeń po dokonaniu wpłat mieszkańców.

Zwracamy Państwa uwagę, że ewentualne dofinansowanie projektu zależy od wyniku konkursu - istnieje możliwość nie przyznania środków na nasz projekt. W tej sytuacji środki, które zainwestuje Gmina w przygotowanie dokumentacji oraz Państwo w inspekcje budynków nie będą podlegały zwrotowi.

Beneficjentem głównym projektu będzie jednostka samorządu terytorialnego - Gmina Zielonki - a mieszkaniec jest beneficjentem docelowym, zatem dla mieszkańca podatek od dotacji nie będzie występował.


Terminy spotkań dla zainteresowanych udziałem w projekcie:

9 stycznia 2017 r.– godz. 17:30 Poniedziałek Wola Zachariaszowska ul. Św. Floriana 19 Budynek wielofunkcyjny sala księżycowa
10 stycznia 2017 r. – godz. 17:30 Wtorek Budynek Zespołu Szkół w Korzkwi sala gimnastyczna, Korzkiew 18
13 stycznia 2017 r. – godz. 17:30 Piątek Owczary ul. Długa 27 Centrum Integracji Społecznej
18 stycznia 2017 r. – godz. 17:30 Środa Dziekanowice 96 - Budynek sołecki
19 stycznia 2017 r. – godz. 17:30 Czwartek Bibice ul. T. Kościuszki 56A Zespół Szkół sala gimnastyczna
20 stycznia 2017 r. – godz. 17:30 Piątek Zielonki ul Galicyjska 17A Centrum Integracji Społecznej 

Prezentacja projektu: pobierz plik (*pdf)

Jak segregować :

worek niebieski
worek zielony
 worek zolty

baterie, leki

szambo

punkty odbioru

edukacja ekologiczna

kas logo

Statystyki

Odsłon artykułów:
194097